”Büyük adamlar, dünyanın bir karar üzere dönmediğini bilirler. Arif olanlar boş şeylerle uğraşmazlar; kendilerini geçici zevklere vermezler; çünkü hepsinin fani olduğunu bilirler… Aramızdaki antlaşmaya gelince, bunu hiç bir vakit bozmamaya ahdetmiş olduğumdan, zatı şehriyarilerinin dostluğunu en büyük kazançlarımdan biri saymaktayım. Müsaadeleriyle arz ederim ki; en aziz amacım, sözümü tutmadığımdan dolayı beni cezalandırmayı aklınıza bile getirmemeniz için, bu antlaşmayı kıyamet gününde bile elimden düşürmemektir…

Kainatın yüce sahibi olan Allah’ın huzuruna gitmekte olduğum şu sırada, vicdanımı rahatsız edecek hiç bir şey yapmamış olduğuma şükrediyorum. Sadece insan hayatının ve tabiatın gereği olan kusur ve günahları elbet ben de işledim. Dünya yüzünde kaldığım elli üç yıl içinde makuliyet dairesinde bekleyebileceğim bütüm zevkleri tattım. Buna da şükrediyorum.

Sonuç olarak, yaşadığım şekilde ölüyorum. Bu dünyanın boş şeylerinin hepsinden elimi çektim. Tanrıdan, Hz Süleyman kadar akıllı, İskender kadar büyük olan Timur için uğur ve selametler dilerim. Yüksek himayeniz altında uzun ömürlü olmasını temenni ettiğim oğlum Zeynelabidin’i evvel Allah, sonra sizin ihsanınıza terk ediyorum. Antlaşmamıza olan sadakatinizden nasıl şüphe edebilirim?

Sizinle daima dost olarak şu dünyaya gözlerini yummakla bahtiyar olan bu sadık dostunuza son bir duada bulunmanızı rica ederim. Sizin gibi büyük bir şehriyarın duasıyla Tanrının mağrifetine kavuşayım. Zatı şahanelerinden hem bu dünyada, hem de öbür dünyada bunu dilerim.”

Timur – Harold Lamb

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code