Home Osmanlı tarihi Osman Gazi’ye düğün bahanesiyle suikast yapmaya çalışan Bilecik tekfuru nasıl öldü? –...

Osman Gazi’ye düğün bahanesiyle suikast yapmaya çalışan Bilecik tekfuru nasıl öldü? – Osman Gazi ise bir kısım dilaverini gündüzden kadın kıyafetine koyup tekfura:

0
170
osman gazi
Paylaş

Loading

Osman Gazi’nin her geçen gün bölgesinde güçlenmesi, bölgedeki bulunan tekfurları rahatsız etmeye başladı. Tekfurlar Osman Gazi’yi bir an evvel öldürmek istediler ancak bu işi Bilecik tekfuru olmadan başaramayacaklarına inanıyorlardı. Hemen meseleyi Bilecik tekfuruna açtılar. Bilecik tekfuru bu teklifi kabul ederek Osman Gazi’yi oğlunun Yarhisar tekfurunun kızıyla olacak düğününe davet etti. Maksadı düğün vesilesiyle Osman Gazi’yi tutup öldürmekti.

Nitekim fikrini Harmankaya tekfuru Kösemihal’e açtı. Kösemihal, Osman Gazi’yi seven bir dostu idi. Düğüne davet için Osman Gazi’ye gittiğinde vaziyetten onu haberdar etti. Osman Gazi her yaz yaylaya çıkarken fazla eşyalarını Bilecik tekfuruna emanet eder dönüşte ona ise yüklü hediyeler getirirdi. Bu davetten sonra Bilecik tekfuruna Kösemihal ile haber göndererek:

”Her yıl zahmetimizi çekmişlerdir, bu yıl dahi çeksinler. Anamın ve benim eşyalarımızı yine kaleye gönderelim. Yakında yaylaya gideceğiz, her zaman ki gibi eşyamız onların emanetinde olsun; ta ki biz de düşmandan emin olup düğün hizmetinde olalım. Hem kaynanam ve hatunum tekfurun anasıyla buluşmak ve tanışmak ister. Eğer müsaade buyururlar ise onları da düğüne götürelim” diye haber gönderdi.

Tekfur bu haberi alınca ”Türk’ün avradı ve oğlanı, malı ve rızkıyla elime geçiyor.” diye çok sevindi. Tekfur Kösemihal’i gönderip düğün gününü ve Osman Gazi’nin göçü ile gelebileceğini söyledi. Osman Gazi ”Bizim halkımız açıklık yere alışmıştır. Bilecik dar yerdir. Düğünü genişçe bir yerde yapsınlar.” diye tekrar haber yolladı. Tekfur bunu kabul edip düğün için Çakırpınarı denilen yeri seçti. Osman Gazi adamlarını keçelere sarıp öküzlere yükleyip emanet yük diye Bilecik’e gönderdi. Öküzleri kadınlar çekiyordu çünkü tekfur Türklerden emin olmadığı için erkeklerin kaleye girmesine müsaade etmiyordu.

Emanet yükler akşam karanlığında Bilecik Kalesi’ne alındı. Hisarda muhafız azdı. Çoğunluk düğüne gitmişti. Gece olunca arabalarla gelen gaziler kaleyi teslim aldılar. Osman Gazi ise bir kısım dilaverini gündüzden kadın kıyafetine koyup tekfura:

”Lütuf ve kerem edip biraderim tekfur, kadınları iyice bir yere kondursun ki oradaki tekfurları görüp utanmayalar.” dedi.

Tekfur bu isteği de memnuniyetle kabul etti. Osman Gazi bir miktar maiyeti ve Kösemihal ile düğüne geldi. Tekfur tarafından karşılanıp güzelce ağırlandı. Düğünün biraz canlandığı sırada Bilecik kalesinin zaptı haberi ulaştı. Osman Gazi atına atlayıp hemen adamlarıyla düğünden uzaklaştı ve bir müddet ilerleyip mevzi aldı. Tekfur olayı duyunca aklı başından gitti. Tekfur hemen maiyeti ile Osman Gazi’nin peşinden gitti. Daha önce kadın kıyafetine girenler de geriden Tekfurun askerlerini takip etti. Çetin bir savaşın ardından Osman Gazi, tekfuru ve maiyetini yok etti. Bilecik’in fethi Osman Gazi’nin fetihleri arasında ”oyun içinde oyun” denilecek bir vakıadır.”

Padişah Kıssaları


Paylaş

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

x