Papa Aleksandr Borcia uzun müzakerelerden sonra Cem’i zehirleyerek Fransa Kralına teslim etti. Cem zehirlendiğini anlayıp ölüme yaklaştığını hissedince, son nefesini vermeden adamlarını çağırıp onlara şu vasiyette bulundu:

0
4552
cem sultan
Paylaş

Loading

Papa İnnosan ölünce yerine Altıncı Aleksandr Borcia geçti. Yeni Papa ahlaksızlıkta diğerlerinden aşağı kalmayan bir canlı idi. Rakiplerini Tofana suyu denilen bir zehirle birer ikişer ortadan kaldırıp papalık mevkiine yükselmişti. Kızı Lukressia Borcia ise, İtalya’nın en en güzel kadını olması yanında, en ahlaksız kadını idi.

Papa Aleksadr bu sırada Sultan Bayezid’e bir elçi gönderip yılda 40 bin altın verilmekte devam edildiği müddetçe Cem’in muhafaza edilebileceğini, lakin birden 300 bin altın verildiği takdirde vücudunun ortadan kaldıralacağını bildirdi.

Sultan Bayezit ise, yeni Papa’ya gönderdiği mektupta hem cülusunu tebrik ediyor, hem de 300 bin Duka altın göndereceğini bildiriyordu.

Fransa Kralı 8. Şarl aniden Roma’ya girerek Papa’dan Cem’in kendisine teslimini istedi. Şarl’ın amacı Cem’i yanına alarak Kudüs’e gitmekti. Papa Aleksandr Borcia uzun müzakerelerden sonra Cem’i zehirleyerek Fransa Kralına teslim etti. Cem zehirlendiğini anlayıp ölüme yaklaştığını hissedince, son nefesini vermeden adamlarını çağırıp onlara şu vasiyette bulundu:

”Benim ölüm haberimi yayasınız. Olmaya ki kafirler benim adıma Müslümanlar üzerine saldırmasınlar. Karındaşım Bayezit’e varıp deyin ki beni reddetmesin. Ne suretle olursa olsun benim tabutumu kafir memleketinde koymasın. Bütün borçlarımı ödesin, anamı, kızımı ve bana hizmette bulunanları ihmal etmesin….”.

Cem Sultan bu sözlerini söyledikten sonra 24 Şubat 1495 Salı gecesi Napoli’de Kelime-i Şahadet getire getire hayata gözlerini kapadı. Henüz 36 yaşında idi.

Dirisi bir yana ölüsü bile paylaşılmayan ve bir takım ihtirasların ve menfaatlerin mevzuu olan Cem’in naşı, tehditlerle ve beş bin altın karşılığında satın alınarak 3 yıl, 11 ay ve 4 gün sonra Osmanlı’ya getirildi ve ağabeyi Sultan Mustafa’nın Bursa’daki türbesine gömüldü.


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz