Tuğrul Bey kimleri fillere çiğnetti? Diğer taraftan yeri geldiğinde sertlik göstermekten de kaçmamıştır. Nitekim 1058 senesinde Selçukluların eski Bağdat Şahnesi Arslan Besasiri ile birlik olup Selçuklu askerlerine – >
Menü Kapat

Tuğrul Bey kimleri fillere çiğnetti? Diğer taraftan yeri geldiğinde sertlik göstermekten de kaçmamıştır. Nitekim 1058 senesinde Selçukluların eski Bağdat Şahnesi Arslan Besasiri ile birlik olup Selçuklu askerlerine

O bir idareci olarak halka adaletli davranmak hususunda büyük dikkat göstermiştir. Hatta ağabeyi Çağrı Bey’in, 1038 yılında zapt ettikleri Nişabur’u yağmalamak isteğini kendi canını ortaya koyarak engellemiştir.

Yine 1055 senesinde Bağdat’a geldiğinde askerini şehirdeki evlere dağıtmak yerine derhal Medinetü’t-Tuğrul adlı bir şehir inşasına başlamış ve buraya yerleştirmiştir.

Diğer taraftan yeri geldiğinde sertlik göstermekten de kaçmamıştır. Nitekim 1058 senesinde Selçukluların eski Bağdat Şahnesi Arslan Besasiri ile birlik olup Selçuklu askerlerine kötü muamelede bulunan Musullu asileri ibret-i alem için fillerin altında çiğnetmiştir.

Tuğrul Bey, Selçukluların alametifarikası olan ok ve yayını yanından hiç ayırmazdı. Onun adına basılan altın parada da ok ve yay simgesi bulunmaktadır.

Selçuklu Sultanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x