Yavuz Sultan Selim’in doğumunu kerametiyle bilen derviş: Bugün bu şanı yüce hanedandan, Al-i Osman’dan bir oğlan doğacak. Onun devleti

0
5822
yavuz sultan selim
Paylaş

Loading

Yavuz Sultan Selim doğmadan önce gökteki dolunayın doğuşu sırasında keramet sahibi bir derviş ortaya çıkıp daha tan yeri ağırırken avlusu sevinçlerle dolu sarayın kapısına vararak bu doğumu haber verdi. Derviş:

”Bugün bu şanı yüce hanedandan, Al-i Osman’dan bir oğlan doğacak. Onun devleti sabahın ışınları gibi ufukları aydın edip, atası yerine devlet tahtına geçip sultan olacaktır. Güzel bedeninde yedi yerde yıldız misali beni olsa gerek. O benler sayısınca şanı büyük beyleri yenilgiye uğratıp zaferler bulacaktır.” dedi.

O keramet sahibi dervişin muştuladığı doğum oldu. Padişahın uğurlu varlığı dünyaya gelip padişahlık burcunun ayı mutluluk ufkunda doğdu. O dervişin dediği gibi, hiç artık ya da eksik değil, yedi ben vardı. Bildiler ki o sırlardan haber veren aziz kerametten boş değilmiş. Yavuz Sultan Selim padişah olduğunda yedi taht sahibini yenerek cihan padişahı oldu.

Hoca Sadettin Efendi – Tacü’t Teravih cilt4


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz