Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır seferi esnasında para yetişmemiş, bir bezirgandan altmış bin altın borç para alınmıştı. Hazine gelince, ordu defterdarı bezirganı çağırttı ve devletin borcunu ödedi. Lakin adam, şöyle bir teklifte bulundu:

0
24068
Paylaş

Loading

Belirttiğimiz üzere Mısır seferi esnasında para yetişmemiş, bir bezirgandan altmış bin altın borç para alınmıştı. Hazine gelince, ordu defterdarı bezirganı çağırttı ve devletin borcunu ödedi. Lakin adam, şöyle bir teklifte bulundu:

”-Devletin sayesinde servetim haddinden fazladır. Dünyada bir oğlumdan başka da kimsem yoktur. Verdiğim parayı hazineye bağışlıyorum. Buna karşılık, oğluma günde iki akçe ile Cebecilik ihsan olsun.”

Defterdar, bezirganın isteğini Yavuz Sultan Selim’e arzetti. Fakat Yavuz, öfkeyle bağırdı:

”Bana böyle kanunsuz bir teklif getirdiğin için, yüce ecdadımın ruhlarına yemin ederim ki, seni de, teklif sahibini de katlettirirdim. Fakat, Mekke ve Medine Fatihi Yavuz Sultan Selim parasına tam’a ettiği için bezirganı ve defterdarı katletti demelerinden çekinirim. Tez bezirganın parasını verin ve bana bir daha kanuna uymaz şeyler getirmeyin.”

Tarihimizden Altın Damlalar


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz