Dtarihi Cengiz Han Nişabur'un tüm halkını neden katletti? En şiddetli katliamlardan biri de Ömer Hayyam’ın doğduğu kent olan Nişabur’un vatandaşlarına uygulandı. Kent sakinleri... - Dtarihi

Cengiz Han Nişabur’un tüm halkını neden katletti? En şiddetli katliamlardan biri de Ömer Hayyam’ın doğduğu kent olan Nişabur’un vatandaşlarına uygulandı. Kent sakinleri…

Paylaş

Loading

En şiddetli katliamlardan biri de Ömer Hayyam’ın doğduğu kent olan Nişabur’un vatandaşlarına uygulandı. Kent sakinleri Moğollara karşı ayaklandı ve devamında gelen bir çarpışmada şehir surlarından atılan bir ok Cengiz Han’ın damadı Tokuçar’ın ölümüne neden oldu.

 
 

Ayaklanmanın bir intikamı ve diğer kentlere bir ders olarak Cengiz o sırada hamile olan dul kızına, ele geçirilen kentten istediği şekilde öç alma izni verdi.

Kayıtlara göre kızı, herkesin ölümünü emretti ve Nisan 1221’de askerler bu emri yerine getirdi. Çok yaygın olarak anlatılan fakat doğrulanmamış bir anlatıma göre askerlere, ölen şehir sakinlerinin başlarını erkekler, kadınlar ve çocuklar olmak üzere üç ayrı piramit şeklinde yığmasını emretmişti.

 
 

Ardından da kocasının öldürülmesine karşılık verdiği cezadan tek bir canlının kurtulmaması için kentteki köpek, kedi ve tüm diğer hayvanların öldürülmesini emrettiği söylenir.

Cengiz Han

 
 

Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x