Dtarihi Hz Yunus bu balığın karnına yerleşince kendisinin öldüğünü zannetti. (Vücut) organlarını hareket ettirince organları hareket etti. Böylelikle hayatta olduğunu anladı. (Balığın karnında) Yüce Allah’a secdeye kapandı ve: - Dtarihi

Hz Yunus bu balığın karnına yerleşince kendisinin öldüğünü zannetti. (Vücut) organlarını hareket ettirince organları hareket etti. Böylelikle hayatta olduğunu anladı. (Balığın karnında) Yüce Allah’a secdeye kapandı ve:

Paylaş

Loading

Burada anlatılmak istenilen husus şudur: Hz Yunus kavmin(in inkarın)a kızması sebebiyle (onlara) öfkelenmiş vaziyette (onların yanından ayrılıp) gidince, denizde bir gemiye bindi. Derken gemi (denizde) gemi halkını (götürmek için) yol aldı. (Seyir halinde iken) gemi sarsıldı, onları dalgalar kuşattı ve gemi, içindeki (yükleri taşımada) zorlandı. Müfessirlerin anlattıklarına göre neredeyse boğulacaklardı.

Bunun üzerine kur’a çekme meselesini kendi aralarında istişare ettiler. Buna göre kura kime çıkarsa yüklerini hafifletmek için onu gemiden denize atacaklar. Derken kura çektiklerinde bu kura Allah’ın peygamberi Hz Yunus’a çıktı. Fakat onu (denize atmaya gönülleri) razı olmadı. İkinci defa tekrar kura çektiler, kura yine Hz Yunus’a çıktı. Bunun üzerine Hz Yunus, elbiselerini çıkarıp kendisini (denize atmaları için) hazırlandı. Fakat onlar Hz Yunus’u (denize) atmaktan kaçındılar. Sonra üçüncü defa kurayı yenilediler. Kura yine Yunus’a çıktı. Aslında Yüce Allah bununla büyük bir şeyi(n gerçekleşmesini) istiyordu.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: ”Şüphesiz Yunus da gönderilen peygamberlerdendir. Hani o bir zaman dolu bir gemiye binip kaçmıştı. Gemilerdekiler kur’a çekmiş ve Yunus Kur’ayı kaybedenlerden olmuştu. Derken (denize atılmış ve) kendisini balık yutmuştu. O (kendi nefsini) kınıyordu.” (el-Saffat 37/139-142)

Kur’a Hz Yunus’a çıkınca denize atıldı. Yüce Allah Hint Okyanusundan büyük bir balık gönderdi. Balık da Hz Yunus’u yuttu. Yüce Allah bu büyük balığa; Hz Yunus’un etini yememesini, kemiğini kırmamasını ve onun kendisi için bir rızık olmadığını emretti. Bunun üzerine bu balık, Hz Yunus’u alıp bütün denizleri dolaştırdı.

Bir rivayete göre bu balık, kendisinden daha büyük başka bir balık tarafından yutulmuştur.

Hz Yunus bu balığın karnına yerleşince kendisinin öldüğünü zannetti. (Vücut) organlarını hareket ettirince organları hareket etti. Böylelikle hayatta olduğunu anladı. (Balığın karnında) Yüce Allah’a secdeye kapandı ve: ”Ey Rabbim! Ben öyle bir yerde secdeye kapandım ki, hiçbir kimse böyle bir yerde sana ibadet etmemiştir!’ dedi.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x