İmam Gazali - (Namazı bozan şeyler) Namaz içinde konuşmak, Ya Rabbi beni filanla evlendir gibi dünya sözleriyle dua etmek… - Dtarihi
İslam tarihiİmam Gazali - (Namazı bozan şeyler) Namaz içinde konuşmak,...

İmam Gazali – (Namazı bozan şeyler) Namaz içinde konuşmak, Ya Rabbi beni filanla evlendir gibi dünya sözleriyle dua etmek…

-

Namaz içinde konuşmak, Ya Rabbi, beni filanla evlendir gibi dünya sözleriyle dua etmek. Ah vah demek, ağrıdan veya bir felaketten dolayı bağırarak ağlamak, (Cennet ve cehennemi anarak ağlarsa sevabı vardır). Özürsüz namaz içinde öksürmek, aksırmak namazı ifsat eder.

Namaz içinde eliyle veya diliyle selam vermek veya almak yahut cevap vermek kastiyle La ilahe illallah demek, namazı ifsat eder. Namaz içinde, mushaftan okuyanın namazı Ebu Hanife’ye göre mekruhtur. Fetva, Ebu Hanife’nin sözüne göredir. Namaz içinde yemek, içmek, dişleri arasında kalmış nohut büyüklüğündeki yemeği yutmak namazı ifsad eder.

Namazı kılanın önünden birisi geçse namaz bozulmaz. Geçen, secde yerinden geçse günahkar olur. Namaz kılanlar, uzunluğu bir arşın, eni bir parmak kadar olanbir şey’i önlerine koysalar yeter. İmam önünde varsa cemaate kafidir.

İmam Gazali – Abidler Yolu

Mutlaka Okumalısınız

İnsan ölünce olan şey

Biriniz öldüğü zaman, sabah akşam ona yeri gösterilir. Cennetlik...

Barbaros Hayreddin Paşa nasıl öldü?

1543'teki Nice seferinden sonra Barbaros Hayreddin Paşa bir daha...