Kuran’da Zina etmenin cezası nedir? | Dtarihi
İslam tarihiKuran'da Zina etmenin cezası nedir?

Kuran’da Zina etmenin cezası nedir?

-

“Kadınlarınızdan zina yapanlara karşı sizden dört şahit getirin, onlar şahitlik ederlerse,  ölünceye veya Allah onların lehine bir yol açıncaya kadar o kadınları evlerinde tutun. Sizden zina yapan o iki kişiyi (kadını ve erkeği) sözle incitin. Eğer tövbe eder /günahlarından dönüş yapar ve kendilerini düzeltirlerse artık onlara ilişmeyin. Allah  tövbeleri kabul eder ve ikramda bulunur.” (Nisa 4/15-16)

“Zina eden kadınla zina eden erkekten her birinin cildine yüz kere vurun! Allah’ın verdiği cezayı yerine getirirken onlara karşı yumuşamayın! Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız böyle yapın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezayı gözleriyle görsün!” (Nur 24/2)

“Eşlerini zina ile suçlayan ama kendileri dışında şahitleri olmayan erkeklere gelince: Onlardan her biri, dört kere “Allah şahit, kesinlikle doğruyu söylüyorum.” diye şahitlik etmelidir. Beşincisi ise şöyle olmalıdır: “Eğer yalan söylüyorsam Allah’ın laneti üzerime olsun!” Kadından o cezayı/el-azab kaldıracak olan “Allah şahit ki o kesinlikle yalan söylüyor!” diye dört kere şahitlik etmesi beşincisinde de şöyle demesidir: “Eğer onun dediği doğruysa Allah’ın gazabı üzerime olsun!” (Nur 24/6-9)

Mutlaka Okumalısınız

x