Hz Hatice, toprağa verdiği bu yavruları hakkında ''Ya Resulullah! Senden olan çocuklarım şimdi nerededir.'' diye sordu. Peygamberimiz: - Dtarihi
İslam tarihiHz Hatice, toprağa verdiği bu yavruları hakkında ''Ya Resulullah!...

Hz Hatice, toprağa verdiği bu yavruları hakkında ”Ya Resulullah! Senden olan çocuklarım şimdi nerededir.” diye sordu. Peygamberimiz:

-

Peygamberimizin ilk vefat eden erkek çocuğu Kasım’dır. Kasım vefat ettiği zaman 4 yaşında idi. Peygamberimiz: Kasım’ın vefatına o kadar üzüldü ki cenazesini götürürken Mekke dağlarından Kuaykıan dağına bakarak ”Ey Dağ! Bana olan şey, sana olsaydı, yıkılırdın!” dedi.

Kasım’ın acısı unutulmadan, Abdullah Tayyib (veya Tahir) de vefat etti. Hz Hatice, toprağa verdiği bu yavruları hakkında ”Ya Resulullah! Senden olan çocuklarım şimdi nerededir.” diye sordu. Peygamberimiz ”Cennettedirler!” dedi.

Müşrikler buna çok sevindiler. Peygamberimiz için ”Artık, Muhammed Ebterdir, nesli kesilmiştir.” dediler.

Bunun üzerine Yüce Allah, müşrikleri red, Peygamberimize teselli için, indirdiği Kevser süresinde şöyle buyurdu ”Doğrusu, biz, sana Kevseri vermişizdir. Öyle ise, Rabbın için Namaz kıl, kurban kes! Asıl Ebter: sana kin bağlıyandır!”

Hatemü’l Enbiya – Peygamberimizin Hayatı

Mutlaka Okumalısınız

Rivayete göre Allah Teala Hz Musa’ya şöyle vahyetti:

Rivayete göre Allah Teala Hz Musa'ya şöyle vahyetti: ''Zalimlerin evini...
x