Romalılar Spartaküs’ün 6000 askerini nasıl çarmıha gerdi? Korsanlar Spartaküs’ü nasıl kandırdı? Spartaküs’ün cesedi neden bulunamadı? | Dtarihi
Dünya tarihiRomalılar Spartaküs'ün 6000 askerini nasıl çarmıha gerdi? Korsanlar Spartaküs'ü...

Romalılar Spartaküs’ün 6000 askerini nasıl çarmıha gerdi? Korsanlar Spartaküs’ü nasıl kandırdı? Spartaküs’ün cesedi neden bulunamadı?

-

Trakyalı bir köle olan Spartaküs, efsaneye göre Roma ordusundan kaçmış, haydutluk yaparak yakalanmış ve köle olarak satılmıştır. Spartaküs M.Ö. 73’te kendisiyle birlikte Capua’daki gladyatör okulundan kaçan yetmiş yedi arkadaşı ve kendilerine katılan köle ve yoksullarla birlikte Vezüv Yanardağı’na sığınır. Küçük bir Roma ordusunca kuşatılan kaçaklar, bir uçurumdan inerek Romalı askerleri şaşırtıp kaçmayı başarırlar. Spartaküs, kendisine katılan ve sayıları yüz bine ulaşan yoksullar, kaçak ve köle ve gladyatörlerle Lucania’ya doğru savaşlarla ara ara kesintiye uğrayan bir yürüyüşe başlar. Amansız bir çatışma sonucunda Publius Varinius’u yener ve Thuria ile Metapontion kentlerini yağmaladıktan sonra Güney İtalya’ya egemen olur.

Tek arzusu eşit ve özgürce yaşamak isteyen insanlarla güneş ülkesini kurmaktır. Bunu oluşturmaya çalışır ama aynı dünyanın insanları bunun uzun ömürlü olmasına izin vermez. Roma Senatosu sonunda tehlikenin farkına varır. M.Ö. 72’de iki konsülün yönetimindeki güçler Spartaküs’ün üzerine gönderilir. Spartaküs onları da yendikten sonra kuzeye, Alpler’e doğru yürüyüşe geçer Gallia Cisalpina valisi onu durdurmaya çalıştıysa da , yenilir. Köle ordusu artık Alpler’i geçebilir ve güvenlik içinde dağılabilir.

Ne var ki, kimse İtalya’dan ayrılmak istemez. Spartaküs, zorunlu olarak güneye doğru ilerlemek zorunda kalır. Lucinia’ya geri dönen ordu, orada ilk kez Marcus Crassus’a yenilir. Ancak onları kaçırmaya söz veren korsanlar sözlerine durmazlar. Crasus köleleri kuşattıysa da, Spartaküs kuşatmayı yararak çekilir. M.Ö. 71’de, savaşmakta direnen köleler Romalılarca kılıçtan geçirilir. Romalı general Pompeius, Spartaküs’ün ordusundaki çok sayıda kaçağı yakalayıp öldürür. 6000 kişiyi tutsak alan Crassus, Appia Yolu boyunca tümünü çarmıha gerdirir. Spartaküs’ün cesedi ise asla bulunamaz.

Dünya Tarihini Değiştiren Büyük Şahsiyetler

Mutlaka Okumalısınız

Hz Muhammed (sav) – Şehit de olsa bağışlanmayan tek günah

Katade şöyle rivayet eder: Bir kişi ''Ya Resülallah, Allah'a yönelerek, karşılığını...
x