Selçuklu tarihi

Haşhaşiler neden Selçuklular ile bir mücadeleye girişiyorlar?

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Allah katında en büyük 7 günah şunlardır:

İslam tarihi

Hariciler, Hz Ali’ye neden (haşa) kafir dediler? Hariciler iman sorununa yanlış bir usulle yaklaşarak

İslam tarihi

Lokman Hekim’in uyguladığı 9 güzel davranış

Moğol tarihi

Moğolların Ezan Zulmü – Gene bir şehrin harabesi ortasında Moğollar bir müezzini minareye çıkıp ezan okumaya mecbur ettiler. Müthiş istilacıların gittiğini zanneden

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim ile bir papaz arasında geçen tartışma – Sohbet sırasında Yavuz Sultan Selim Han, Papaza; ‘Papaz Efendi! Cennetmekan babam zamanında mı daha rahat ve huzur içinde idiniz, yoksa bizim zamanımızda mı?”

Osmanlı tarihi

Kanuni Sultan Süleyman devrinde saray bahçesindeki meyve ağaçlarına karıncaların zarar verdiği görülmüş ancak ne yaptılarsa da karıncalardan kurtulamamışlardı. Bunları öldürmekten gayrı bir çözüm de kalmayınca Kanuni, Şeyhülislam Ebussuud Efendi’den fetva alarak bu işi halletmeye karar verdi. Bu meramını ise şiirle Şeyhülislam’a şu şekilde sual etti:

İslam tarihi

Şirk koşanlar, Şirk koşmalarını nerde anlıyacaklar ? Boyunlarına demir halka ne zaman takılacak?

İslam tarihi

Kopacak 3 Kıyamet

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – En büyük 3 günah

Dini Hikayeler

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz, bir gün mescitte ashabıyla birlikte otururken, ismi Hallad olan, yeni öğrenmiş bir bedevi zat girdi. Rüku ve secdesini tam yapmadığı bir namaz kıldı. Sonra huzura gelerek selam verdi. Resulullah Efendimiz selamını aldı ve

Osmanlı tarihi

Şah İsmail de muharebeye hazır olduğunu bildirmişti. Bu cevap, Osmanlı ordusu Erzincan Ovası’na geldiği sırada alınmıştı. Şah İsmail mektubu getiren Kılıç’ı öldürtmüştü. Şah İsmail Yavuz’a bir mektup gönderip:

İslam tarihi

Hz Ömer bir gün Medine sokaklarında dolaşırken elbisesi altında bir şey gizleyen bir genç gördü. Genç, içki şişesini taşıyordu. Hz Ömer gence yaklaşarak ”Elbisenin altında ne var?” diye sordu. Genç içki taşıdığını söyleyecekken bir anda vaz geçti ve içinden Allah’a yalvardı:

Dini Hikayeler

Vaktiyle bir müminle kafir beraberce balık avına çıkarlar. Deniz kenarında avlanmaya dalarak akşama kadar olta sallarlar. Kafir oltasını her denize saldığnda tapındığı putun adını anar. Müminde her olta atışında Allahın adını dilinden düşürmez. Fakat akşama kadar süren avcılık sonunda kafir torbasını balıkla doldurmasına karşılık

Dini Hikayeler

Hz Davud’un evinde bir merdiven vardı. Bu dört ayaklı merdivenle çıkacağı yere çıkardı. Bir gün abdest aldı ve namaz kılmak için taht üzerine çıkmak istedi. Orada bir müddet Allah’ına yalvaracaktı. Geldi o merdivenin ikinci basamağına ayağını koyar koymaz Melekü’l- Mevt geldi. Hz Davud, Hz Azrail’e dedi ki:

İslam tarihi

Hz Davud Cenab-ı Haktan: ”Ya Rabbi bu insanları niçin yarattın?” diye sordu. Allah da cevaben:

Selçuklu tarihi

Hasan Sabbah neyi ya da hangi geleneği temsil ediyordu?

Dünya tarihi

Ernesto Che Guevara’nın Son Sözleri

Dünya tarihi

Engizisyon İşkence Aleti – İşkence Sandalyesi (Engizisyon Sandalyesi)

Dünya tarihi

Kız Kulesi, Hero ve Leandros adlı iki aşığın hazin öyküsünü dile getirir: Efsaneye göre Hero,

x