Allah-u Teala Kıyamet günü kimleri azarlayacak? – Keşşaf tefsirinde nakledildiğine göre Hak Teala meleklere emir veriyor: -Dünyada iken beylere paşalara verilen şeyleri bana getirin. Yine getirin dünyada iken benim için fakirlere verdiklerini.

0
1552
Paylaş

Loading

Keşşaf tefsirinde nakledildiğine göre Hak Teala meleklere emir veriyor:

-Dünyada iken beylere paşalara verilen şeyleri bana getirin. Yine getirin dünyada iken benim için fakirlere verdiklerini.

Beylere verilen ihtişamlı, mükellef giyecekler, yiyecekler getirilir. Bir de fakirlere verilen yırtık yamalıklı elbiseler, artık ekmekler vesaire…

Herkes eliyle ne verdiyse orada huzuruna gelir. Bu arada, melekler derler ki:

-Ey ademoğlu! Reva mıdır ki Allah-u Teala için bunları, bu eski ve yaramaz, kimse tarafından beğenilip istenmeyen şeyleri verdin? Abes yerlere, şöhretin için, fesad yerlere, fiyaka için bunlardan çok nefis, güzel ve mükemmel şeyleri verdin, ey hayasız!

İnsanın ihsanı, iyiliği ve yardımları Hak Teala’nın huzurunda insanın karşısına çıkarılacağı için Peygamber Efendimiz fakirlere bir şey vereceği zaman vereceği şeyi iyice yıkar, temizler, güzel kokular sürer, sonra verirdi.

Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir. (Âl-i İmrân 92)

Müzekkin Nüfus – Eşrefoğlu Rumi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz