Cehennem bekçilerini çağırıp:  ”Ne olur Rabbinize söyleyin, bir gün olsun azabı biraz hafifletsin” diye yalvarırlar. Bu sefer cehennemlikler ”Malik’i çağırın” derler. Gelince ona: Ey Malik,

0
10043
cehennem
Paylaş

Loading

Cehennem bekçilerini çağırıp:  ”Ne olur Rabbinize söyleyin, bir gün olsun azabı biraz hafifletsin” diye yalvarırlar. Bekçiler şöyle der:

”Size gönderilen peygamberler size çok açık deliller getirmemiş miydi?” Onlar, ”Evet, getirdi” derler. Bekçiler: ”Öyleyse siz dua edin, zaten kafirlerin duası da bir işe yaramaz” derler.

Bu sefer cehennemlikler ”Malik’i çağırın” derler. Gelince ona: ”Ey Malik, Rabbin bizim için ölüm kararı versin!” diye yalvarırlar. Malik de onlara: ”Şüphesiz siz (burada ebedi) kalacaksınız” diye cevap verir.

A’meş’in dediğine göre cehennemlikler Malik’i çağırdıktan bin yıl sonra ancak ondan geri dönüş alabilirler.

Başka bir çare kalmayınca birbirlerine: ”Rabbinize dua edin, O’ndan daha hayırlı kimse yoktur” derler ve

”Derler ki: Rabbimiz! Azgınlığımız bizi altetti; biz, bir sapıklar topluluğu idik. Rabbimiz! Bizi buradan çıkar. Eğer bir daha (ettiklerimize) dönersek, artık belli ki biz zalim insanlarız” (Mü’minun Suresi, 23/106-107) diye yalvarırlar.

Allah Teala da onlara şu cevabı verir:

”Alçaldıkça alçalın orada! Bana karşı konuşmayın artık!” (Müminun Suresi 23/108)

Bu cevabı alan cehennemlikler bütün çarelerden ümitlerini kesmiş vaziyette ağlayıp inlemeye ve kendilerine lanetler okumaya başlarlar.

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz